| 
Hallottak már a sárga családról? Simpsonék (the Simpsons) a televíziózás történetének legnépszerűbb családja. Az, hogy a Simpson család ismertsége az élő színész-sztárok népszerűségével vetekszik, természetesen nem a véletlen műve. Az ünnepelt jelenség mögött kifinomult, jelentékeny profittal dolgozó üzleti vállalkozás húzódik. A tíz éve töretlen sikersorozat körül szerényen szorgoskodó szellemi szülő nem más, mint Matt Groening.
Matthew Abram Groening 1954 február 15-én született Portlendben, a család öt gyermeke közül harmadikként. Édesapja Homer (a Simpsons rajongóknak most biztosan megdobban a szíve: hiszen Bart papáját is Homernak hívják – minő véletlen), reklám szakemberként dolgozott, és esetenként a rajzfilm technikákat is felhasználta. Ekkor Matt még író szeretett volna lenni. Ez irányú fiatalkori próbálkozásai nem is voltak sikertelenek: nyolc évesen már megnyerte a "Jack and Jill" magazin írói pályázatát. Az iskolás évek aztán nem a várakozásoknak megfelelően alakultak. Mattnek a tanuláshoz nem nagyon volt komolyabb indíttatása, inkább rövid történetek írogatásával és megrajzolásával múlatta az időt. Végül is az olympiai Evergreen State College-ben kötött ki. Ez a hely elsősorban arról volt nevezetes, hogy nem rendelkezett kötött tanmenettel, bár az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy nem is ígért említésre méltó végzettséget. 1977-ben, miután Matt megunta a hallgatói hírlevél szerkesztésében való közreműködést, Kalifornia felé vette az irányt. Úgy gondolta ott íróként sikerülhet a nagy áttörés.
Első hollywoodi éveire pokolként emlékszik. Írás helyett egy nyolcvannyolc éves rendező sofőrjeként és szerkesztőjeként alkalmazták. Az volt a feladata, hogy rögzítse a rendező visszaemlékezéseit. Nem csoda, hogy Groening meggyűlölte Kaliforniát, de tudta, hogy ha valamit el szeretne érni, vállalnia kell a nehézségeket.
Groening sosem tartozott a tehetséges rajzolók közé. Állítólag csak nyulat tudott rajzolni, azt viszont meglehetős sikerrel. Erre építve olyan képregény sorozatot talált ki, melyben a főszereplő nyúlon, Binky-n keresztül saját, los angelesi megpróbáltatásait figurázta ki. A rajzok kézről-kézre jártak Hollywoodban, és lassan kialakult Binky saját kis rajongótábora. Groening a képregénynek beszédes címet választott: "Life in Hell". Aztán 1980-ban a Los Angeles Reader, ahol Matt egyébként kézbesítőként dolgozott, elkezdte megjelentetni a mókás képsorokat. És bár a figurák meglehetősen kidolgozatlanok voltak, a jó humorú szövegek hamarosan kincset értek.
1987-ben feleségül vette Deborah Caplant, aki az LA Reader hirdetési osztályán dolgozott. Úgy határoztak felmondanak, és teljes idejüket a "Life in Hell" menedzselésének szentelik. Még ebben az évben találkoznak James L. Brooksal, aki tévés producerként dolgozik, és felajánlja Mattnek, hogy készítsenek közösen egy igazán eredeti rajzfilmsorozatot. Az ötlet állítólag az alatt a negyed óra alatt szültetett meg, amíg Matt Brooks irodájában várakozott a meghallgatásra. | |